Чим Дніпро життєво важливий для нас?

Сьогодні близько 80% господарського водопостачання в Україні забезпечують водні ресурси басейну Дніпра – це дві третини території України, де проживає близько 30 мільйонів людей.

Яку роль відіграє Дніпро в житті українців?

Життя людей

Саме береги Дніпра стали колискою трипільської культури – однієї з найдавніших цивілізацій людства. Сьогодні близько 80% господарського водопостачання в Україні забезпечують водні ресурси басейну Дніпра - це дві третини території України, де проживає близько 30 мільйонів людей.

Екосистема

Дніпро - найбільша водна артерія України, його басейнова екологічна система розташована в зоні помірного кліматичного поясу. Саме Дніпро забезпечує екологічну рівновагу, сприяє збереженню біологічного різноманіття, створює сприятливі умови для вирощування та вилову риби. Зрештою, води та неповторні піщані пляжі слугують українцям та туристам улюбленими місцями відпочинку.

Економіка

Створений в Україні багатогалузевий господарський комплекс - промисловість, сільське господарство, гідроенергетика, комунальне господарство, водний транспорт, рибне господарство - потребує значних обсягів води - близько 48% загального споживання. Найбільше народногосподарське та водогосподарське значення має Дніпро, на нього припадає 65 % стоку річок України.

Життя людей

Водні ресурси басейну Дніпра забезпечують близько 80% ресурсів господарського водопостачання в Україні  – це дві третини території країни, на якій проживає близько 30 мільйонів людей. На берегах Дніпра розташовані понад півсотні великих міст та промислових центрів, зокрема столиця України – Київ.

Життєдіяльність

Вода та повітря тісно пов’язані між собою. Вода - це гігантський планетарний терморегулятор, що забезпечує стабільну температуру повітря, необхідну для життя на планеті. Дніпро зокрема вирівнює добові та сезонні перепади температури повітря та створює м’який і комфортний клімат, властивий більшості території України.

Здоров'я

Для більшості українців головна річка країни – Дніпро – є основним джерелом води, від стану та якості якої безпосередньо залежить (синонім) здоров’я нації. Від води залежить доставка поживних речовин і кисню до всіх клітин тіла, захист життєво важливих органів, регуляція температури тіла, засвоєння поживних речовин, виведення шлаків і відходів та цілий ряд інших функцій.

Відпочинок

Саме на Дніпро припадає половина всіх водних шляхів країни й основна частина (близько 60 %) річкових перевезень вантажів і пасажирів. Краса та велич Дніпра, його неповторні краєвиди сприяють поширенню таких перспективних видів відпочинку як активний та зелений туризм, водні види спорту.

Суша

Краса Дніпровських пейзажів відображає багатство його рослинного світу. На різних ділянках Дніпра спостерігають 64 види вищих водних рослин – макролітів. Вони відіграють значну роль у функціонуванні екосистем – створюють природний бар’єр, що запобігає руйнуванню берегів, тобто виконують берегоукріплюючу та хвильогасну функцію. До того ж, біля берегів Дніпра проживає близько 100 видів птахів та 30 видів ссавців.

Вода

Водяні рослини Дніпра сприяють очищенню води від забруднення. Їхні зарості діють, як механічний фільтр, в якому відбувається освітлення води за рахунок механічної затримки органічних та мінеральних часток. Що стосується головних мешканців Дніпра – в річці водяться близько 70 видів риб та 2 види раків. Дніпро є природним ареалом нересту белуги, осетру, севрюги і стерляді.

Сільське і лісове господарство

Через нерівномірність водозабезпечення території України, вода Дніпра має вирішальне народно-господарське значення. Вона є однією з основних продуктивних сил для обводнення і зрошення сільськогосподарських угідь, водозабезпечення населених пунктів, тваринницьких ферм, розвитку рибного господарства і водоплавної птиці. З Дніпра на потреби економіки щороку беруть майже 15 млрд. м3 води, з яких 35 відсотків складають потреби саме сільского господарства. Зокрема від дніпровської води залежать 2,2 тис. сільских господарств та 50 великих зрошувальних систем.

Рибне господарство

У сточищі Дніпра налічується 66 видів риб (у пригирловій частині); основними промисловими видами є: лящ, судак, короп, лин, щука, сом, окунь. У великих водосховищах організовано рибне господарство нового типу, відмінне від річкового. Основними об'єктами промислу в дніпровських водосховищах є лящ, судак, сазан і сом. В середньому, у водосховищах добувається 33 кг з 1 га. Зазаначимо, що до будівництва каскада плотин в Дніпрі водилось значно більше видів риби, лише осетрових – цілих 5 видів. Наприклад, у 1916 році було виловлено білугу вагою 300 кг.

Комунальне і водне господарство

В Україні сформувався водогосподарський комплекс, до якого входять гідротехнічні споруди, канали для пересилки води з багатоводних у маловодні райони, гідромеліоративні системи, великі і малі водосховища, озера і лимани, ставки і водойми, річкова мережа, всі водогосподарські організації, науково-дослідні і навчальні заклади, проектно-конструкторські, будівельні і пошукові організації. Усі ці галузі, їх робота та продукція напряму пов’язані з дніпровською водою.

Промисловість

Найбільша частка загального об’єму використання водних ресурсів припадає на промисловість, серед іншого комунальні потреби, машинобудування, хімічну і нафтохімічну промисловість та металлугрію. Вода використовується для виготовлення розчинів, охолодження і нагрівання рідин і газів, очищення розчинів і газових сумішів, транспортування сировини, тепло-енергетичних потреб, миття обладнання, тари, приміщень тощо.

Енергетика

На сьогодні українська гідроенергетика - це 6 гідроелектростанцій Державної акціонерної генеруючої компанії «Дніпрогідроенерго» (каскад Київських ГЕС і ГАЕС, Канівська, Кременчуцька, Дніпродзержинська, Дніпровська та Каховська ГЕС). Каскад ГЕС, розташованих по Дніпру майже на тисячу кілометрів, має потужність 3,94 тис.МВт із річним виробленням біля десяти мільярдів кіловат-годин електричної енергії, що в енергетичному балансі України складає біля 5%.

Транспорт

Дніпро - основна водна транспортна артерія країни для вантажних та пасажирських перевезень через такі основні дніпровські порти як Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя і Херсон, а також для туризму. Сьогодні у вантажо-перевезеннях транспортний потенціал водних шляхів Дніпра використовується лише на 2 відсотка. Нині річковий транспорт в Україні розглядаєтьсяя як перспективний ринок, адже комерційний флот України здатний перевозити до 12 млн. тон вантажів.

млн. м3 води
поточний збір з природних водних об’єктів в Україні
млн. м3 води
поточна потужність очисних споруд в Україні
млн. грн
поточні витрати на захист і реабілітацію ґрунту, підземних і поверхневих вод в Україні

Тут ми розміщуємо авторські тексти з цікавою інформацією про Дніпро, пропонуємо новий погляд на його історичне та культурне значення. Інформація регулярно оновлюється, заходьте частіше.